Πέισερς-Μπακς 121-118: Μυθικός Μίντλετον, αλλά ο Χαλιμπάρτον είχε τον τελευταίο λόγο

Οι Πέισερς σε ένα συγκλονιστικό φινάλε λύγισαν τους μαχητικούς -χωρίς Γιάννη- Μπακς με σκορ 121 -118 με τον Χαλιμπάρτον με καλάθι και φάουλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ και να δίνει προβάδισμα 2-1 στην σειρά στην ομάδα της Ιντιανάπολις. Μυθικά πράγματα έκανε ο Μίντλετον που έστειλε το ματς στην παράταση κι σκόραρε ένα μεγάλο σουτ για την ισοφάριση πριν το νικητήριο καλάθι του παίκτη των Πέισερς.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν στο πρώτο ημίχρονο οι Πέισερς που έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι και με τον Χαλιμπάρτον να σερβίρει και τον Τέρνερ να σκοράρει έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 17 πόντους (39-22) και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με σκορ 67-55.

Στο δεύτερο μέρος, οι Μπακς ροκάνιζαν όλο και πιο πολύ την διαφορά και έφτασαν να  προηγηθούν με τα συνεχόμενα τρίποντα του Λίλαρντ (92-93). Σιάκαμ και Νέσμιθ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα με σκορ 111-108 με τον Μίντλετον με απίστευτο τρίποντο να στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (111-111).

Στην παράταση , ένα μεγάλο τρίποντο του Νέσμιθ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Ιντιανάπολις και διαμόρφωσε το 118-115 με το ρολόι να δείχνει 16'' για  το τέλος. Οι Μπακς δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και ο Μίντλετον πάλι με ασύλληπτο τρίποντο διαμόρφωσε το 118-118 με 6.5'' για το τέλος του παιχνιδιού.

Στην επαναφορά , ο απ΄΄ιθανος Χαλιμπάρτον ξεμαρκαρίστηκε, πέρασε τον Μπέβερλι και με καλάθι και φάουλ μπροστά στον Τζάκσον χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 121-118.

Εκπληκτικός για τους νικητές ήταν ο Χαλιμπάρτον που έκανε triple double με 18 πόντους ,10 ριμπάουντ και 16 ασσίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους Πέισερς ήταν ο Τέρνερ με 29 πόντους και  μάζεψε και 9 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Σιάκαμ με 17 πόντους. Από τα Ελάφια μυθικά πράγματα έκανε ο Μίντλετον με 42 πόντους ενώ μάζεψε και 10 "σκουπίδια". Ο Λίλαρντ σκόραρε 28 πόντους , ενώ ο Πόρτις 17 και πήρε και 18 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα:39-22, 67-55, 90-83, 111-111, 121-118