Παναθηναϊκός – Μακάμπι 95-79: Έμεινε όρθιος και πάει στο Βελιγράδι για να ξαναπάρει το πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του την ήττα στο Game 1, άντεξε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο και με τον Σλούκα να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι, τον Παπαπέτρου να είναι ο X-Factor και τον Λεσόρ να πετυχαίνει πολύτιμους πόντους στο φινάλε, έφτασε στην νίκη με 95-79. Πλέον η σειρά πήγε στο 1-1 και μεταφέρεται στο Βελιγράδι, εκεί όπου οι «πράσινοι» ψάχνουν τουλάχιστον μία νίκη σε δύο παιχνίδια, για να εξασφαλίσουν πως, στην χειρότερη περίπτωση, η πρόκριση θα κριθεί σε 5ο και τελευταίο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν στο ματς με… φόρα από την νίκη στο Game 1 και με πρώτα βιολιά τους Κοέν και Μπράουν, προηγήθηκαν με 12-7. Άμεση η απάντηση του Παναθηναϊκού με ένα 7-0 που έφερε το «τριφύλλι» μπροστά με 14-12, με την Μακάμπι, όμως, να απαντά με το… ίδιο νόμισμα, για το 14-19. Γουέμπ και Μπράουν έφεραν τους Ισραηλινούς για πρώτη φορά στο +7 (16-23), ο Ριβέρο πέτυχε το 16-25, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την Μακάμπι να πετυχαίνει 28 πόντους και να αποκτά προβάδισμα οκτώ πόντων (20-28).  Ένα 5-0 από τους Αντετοκούνμπο και Σλούκα, έφερε τον Παναθηναϊκό γρήγορα σε απόσταση ενός σουτ (25-28), όμως Κοέν και Μπράουν διατήρησαν την ομάδα τους στην θέση του οδηγού (30-36). Ένα 8-2 από πλευράς γηπεδούχων, που έφερε το ματς στην ισοπαλία (38-38) έβαλε… φωτιά στο ΟΑΚΑ, ενώ το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Σλούκα, έφερε τους «πράσινους» μπροστά με 41-38. Δύο βολές και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +8  (46-38), με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα εντυπωσιακό 16-2 από το 30-36, ο Λεσόρ με γκολ - φάουλ έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (49-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με  51-39, χάρη σε ένα εκκωφαντικό 31-11 στο β’ δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το… πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Παπαπέτρου και Μήτογλου να πετυχαίνουν το 56-39. Ο Λορέντζο Μπράουν με τρίποντο… άνοιξε λογαριασμό για την Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο (56-42), όμως ο εξαιρετικός Παπαπέτρου, μαζί με τον Ναν, έφεραν την ομάδα τους στο +18 (64-46). Ένα γρήγορο 5-0 από τους Ισραηλινούς… μάζεψε την διαφορά στους 13 πόντους (64-51), όμως εκεί… εμφανίστηκε και πάλι ο Σλούκας, που με τρίποντο έγραψε το 67-51. Η Μακάμπι, όμως, έδειξε και πάλι σφυγμό, καθώς με ένα επιμέρους 3-9, έριξε την διαφορά στους 11 (71-60), με το φινάλε του δεκαλέπτου. Η αντεπίθεση των Ισραηλινών συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με την Μακάμπι να ξεκινά με ένα 0-6, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (71-66), αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ακόμα ένα καλάθι του Κλίβελαντ έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής (71-68), με τον Λεσόρ να σπάει το σερί των Ισραηλινών (73-68). Συνεχόμενοι πόντοι του Γάλλου έδωσαν… ανάσα εννιά  πόντων στον Παναθηναϊκό (79-70) στο 35’, με τον Παπαπέτρου, με τρίποντο για το 82-70, να φέρνει τους «πράσινους» αγκαλιά με την νίκη. Ο Κάτας κάλεσε σε τάιμ άουτ, όμως Σλούκας και Γκραντ εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (87-72), βάζοντας… ταφόπλακα στις ελπίδες των Ισραηλινών για το 0-2. Έτσι, το τελικό 95-79 ισοφαρίζει την σειρά στο 1-1, με τον Παναθηναϊκό να ετοιμάζεται για τα παιχνίδια στο Βελιγράδι, με στόχο, αν όχι το 2Χ2 που θα τον στείλει στο Βερολίνο, τουλάχιστον μία νίκη, που θα του εξασφαλίσει ένα 5ο παιχνίδι σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Οn fire: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, που έκανε ρεκόρ πόντων (29), έχοντας και τρία ριμπάουντ με τέσσερις ασίστ.

Ξεχώρισαν: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν η ευχάριστη έκπληξη του Εργκίν Αταμάν, με τον Έλληνα φόργουορντ να τελειώνει το ματς με 15 πόντους, τρία ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τον Μήτογλου να έχει 14 πόντους και τον Λεσόρ 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Για την Μακάμπι, που επέστρεψε από το -18 στο -3, αλλά… κατάρρευσε στο φινάλε, Κοέν και Κλίβελαντ είχαν από 12 πόντους και ο Μπλατ 11.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για τον Παναθηναϊκό (62-44) στο 25’

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Περούγκα, Γιόβτσιτς