Ζαλγκίρις – Μακάμπι 70-78: Πέρασε από το Κάουνας με σούπερ Νίμπο

Ένα εντυπωσιακό 29-16 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και η ψυχραιμία των Ισραηλινών στην αντεπίθεση της Ζαλγκίρις στο φινάλε, έδωσε στην Μακάμπι την σπουδαία νίκη με 78-70 μέσα στο Κάουνας, την τέταρτη φετινή εκτός έδρας. Στο 1-7 ανέβηκαν οι φιλοξενούμενοι, με τον πρώην «Λιθουανό» Τζος Νίμπο, να τελειώνει το ματς με 22 πόντους. Στο 5-12 έπεσαν οι γηπεδούχοι.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Κάουνας. Η Ζαλγκίρις απάντησε στο αρχικό 2-6 των Ισραηλινών με ένα επιμέρους 12-2 για το υπέρ της 14-8, με την Μακάμπι, πάντως, να κλείνει το δεκάλεπτο στο -2 (18-16). Μπράουν και Κόλσον έβαλαν εκ νέου τους φιλοξενούμενους μπροστά, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (20-21), ο Νίμπι με δίποντο πέτυχε το 27-29, όμως Έβανς και Γκεντράιτις απάντησαν με ένα 6-0 για το 33-29, προτού ο Λορένζο Μπράουν, με τρίποντο στην εκπνοή, διαμορφώσει το 33-32 του ημιχρόνου.

Τρεις βολές του Έβανς έφεραν το 38-35 για την Ζαλγκίρις, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως η συνέχεια ήταν ένας… μονόλογος για την Μακάμπι, με τους Ισραηλινούς να τρέχουν ένα εντυπωσιακό 6-26 (!) που τους έφερε στο +17 (44-61). Έβανς και Χέιζ, πάντως, απάντησαν με ένα γρήγορο 5-0, ρίχνοντας την διαφορά στους 12 πόντους, με το φινάλε της τρίτης περιόδου (49-61). Το σερί των γηπεδούχων  συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με την Ζαλγκίρις να μειώνει στους οκτώ (53-61). Τα τρίποντα των Μπλατ και Σόρκιν κράτησαν την Μακάμπι σε διψήφιο προβάδισμα (59-69), όμως η Ζαλγκίρις με ένα νέο 4-0 έριξε την διαφορά στους 6 (63-69). Ο Μπλατ πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 66-74, με τον Ριβέρο να… τελειώνει το παιχνίδι στο 38’ (66-76) και την Μακάμπι να φτάνει στην νίκη με 78-70.

Εξαιρετικός ο Νίμπο... σκότωσε την πρώην ομάδα του με 22 πόντους και έξι ριμπάουντ, με τον Μπλατ να έχει 14 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ Μπράουν, Σόρκιν και Κόλσον σημείωσαν από 11 πόντους έκαστος.

Για την Ζαλγκίρις, 18 πόντους είχε ο Έβανς και 14 ο Σάμνερς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-32, 49-61, 70-78