Aρμάνι Μ. - Ζαλγκίρις 70-83 : Σπουδαίο διπλό για τους Λιθουανούς

Νικηφόρα πέρασε από το Μιλάνο , η ομάδα του Μάκσβιτς με σκορ 83-70. Οι γηπεδούχοι αυτή ήταν η έβδομή τους ήττα , ενώ οι φιλοξενούμενοι φτάσανε στο 5-6 της βαθμολογίας.

Ισορροπημένο ήταν στην αρχή  το ματς μεταξύ της Αρμάνι και της Ζάλγκιρις , με τις δυο ομαδες να βρίσκονται κοντά κοντά στο σκορ και καμία να μην ξεφεύγει της άλλης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ένα επιθετικό ξέσπασμα των Λιθουανών (9-0) , τους έβαλε σε θέση οδηγού και με την καλή αμυντική λειτουργία τους , η Ζάλγκιρις προηγούταν για 10 στο ημίχρονο (41-31)

Στο δεύτερο μέρος , οι γηπεδούχοι με τις τρίποντες βόμβες του Σίλντς και την κλάση του Νίκολα Μίροτιτς , έριξαν την διαφορά στους πέντε πόντους (49-54) , οι Μιλανέζοι δεν κατάφεραν το κάτι παραπάνω. Στην τελευταία περίοδο , οι Λιθουανοί μπήκαν για να τελειώσουν το παιχνίδι , χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους Ιταλούς. Τις άμυνες που έβγαλαν , τις μετουσίωσαν σε εύκολα καλάθια στην επίθεση και το σκορ έγινε 80-73 υπέρ των Λιθουανών.

Πρώτος σκόρερ από τους γηπεδούχους , αναδείχθηκε Ο Σίλντς με 21 πόντους , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ουλανόβας με 20 και ο Έβανς με 19 υπέγραψαν την νίκη της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18 , 31-41, 52-59, 70-83

Screenshot 2023 11 30 at 23 30 16 EA7 Emporio Armani Milan vs Zalgiris Kaunas 30 November 2023 21 30 EuroLeague