Αναντολού Εφές - Ζαλγκίρις 86-82: Οι γηπεδούχοι "καθάρισαν" στο έξτρα πεντάλεπτο

Ένα επιπλέον πεντάλεπτο χρειάστηκε η ομάδα του Τσαν για να κερδίσει την μαχητική Ζάλγκιρις με σκορ 86-82. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι στο 3-4 , που το ίδιο σκορ έχουν και οι Λιθουανοί .

Χαμηλό σε θέμα παραγωγικότητας ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες με την Ζάλγκιρις να προηγείται 14-13. Στο β' δεκάλεπτο ο ρυθμός άλλαξε , η Εφές έβαλε τα μεγάλα σουτ και σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα της στον αμυντικό τομέα προηγήθηκε στο ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (38-26).

Διαφορετικό πρόσωπο έδειξε η Ζαλγκίρις στο δεύτερο μέρος. Στην τρίτη περίοδο έκανε ένα επιμέρους 20-13 και μείωσε την διαφορά στους πέντε(51-46). Το ξέσπασμα της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε , έβαλε 28(!) στα τελευταία δέκα λεπτά ,κάλυψε τους πέντε πόντους και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησε η ποιότητα των παικτών της Εφές που με μπροστάρη των Λάρκιν διαμορφώθηκε το τελικό 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 38-26,51-46, 74-74, 86-82

Screenshot 2023 11 09 at 22 00 42 Anadolu Efes Istanbul vs Zalgiris Kaunas 9 November 2023 19 30 EuroLeague