Μπασκόνια - Ζαλγκίρις Κάουνας 82-99: Μεγάλη νίκη για τους Λιθουανούς στην Μπουέσα Αρίνα

Η Ζαλγκίρις πέτυχε επιβλητική νίκη επί της Μπασκόνια στην Ισπανία με 82-99.

Η Ζαλγκίρις μπήκε φουριόζα στον αγώνα και προηγήθηκε με 0-5, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου «έχτισε» διαφορά 8 πόντων (14-22).

Οι Λιθουανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 0-8 έφτασαν την διαφορά στους 16 (14-30). Οι Βάσκοι αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τους Μονέκε και Χάουαρντ (10 και 12 πόντοι αντίστοιχα) επέστρεψαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο -7 (39-46).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις θέλησε να επαναφέρει το προβάδισμα που είχε στα μέσα της δεύτερης περιόδου και τα κατάφερε, καθώς έφτασε την διαφορά στους 18 πόντους (44-62). Οι Βάσκοι αναγκάστηκαν να κυνηγάνε ξανά και το μόνο που κατάφεραν είναι να κλείσουν το δεκάλεπτο ευρισκόμενοι πίσω με 11 πόντους (58-69).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πεναρόγια έκανε την τελευταία της απόπειρα για να επιστρέψει και μάλιστα μείωσε στους 5 πόντους (75-80). Όμως οι Λιθουανοί ξαναξέφυγαν και δεν κοίταξαν ξανά πίσω για το τελικό 82-99.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο πραγματικά εντυπωσιακός Τσίμα Μονέκε με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ και 37 στην αξιολόγηση και ο Μάρκους Χάουαρντ με 26 πόντους. Για τους πιο πολυδιάστατους φιλοξενούμενος διακρίθηκαν οι Σμιτς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μπράντι Μάνεκ με double double (17 πόντοι,14 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα:14-22,39-46,58-69,82-99.