«Ερυθρόλευκοι» Ουόριορς στο Καζάν…

Σε μια ασύλληπτη επιθετική παράσταση των πρωταθλητών Ελλάδας εξελίχθηκε το δύσκολο τους ταξίδι στο παγωμένο Καζάν, το οποίο φρόντισαν να «παγώσουν» περισσότερο με το «καυτό» πρώτο τους ημίχρονο, φτάνοντας στη νίκη με 90-75 και εδραιώνοντας την θέση τους στην πρώτη τριάδα, που φυσικά δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς της διοργάνωσης, με το ρεκόρ του πλέον να βρίσκεται στο 15-6.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να βρέθηκε στο Καζάν χωρίς τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Γκριν, αλλά φρόντισε με ένα τρομερό από άποψη παραγωγικότητας πρώτο ημίχρονο (11/16 διπ., 10/15 τριπ.) να σκοράρει 56 πόντους, φτάνοντας την διαφορά ως και το +27. Το καλύτερο για την Ελληνική ομάδα ήταν η εξαιρετική παρουσία του Έρικ Γκριν (25 π., 7/8 διπ,, 3/4 τριπ.) ο οποίος με 13 πόντους στην τρίτη περίοδο την κράτησε στο παιχνίδι, με τον Γιώργο Πρίντεζη (20 π., 5/9 διπ., 3/4 τριπ.) να τελειώνει όσες ορέξεις είχαν οι γηπεδούχοι όταν και μείωσαν ως το -8 (61-69).

Σταθερά καλός σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (11 π., 5/7 διπ., 7 ριμπ.), ενώ τρομερή ενέργεια έβγαλε και ο Κώστας Παπανικολάου (10 π., 2/5 τριπ., 4 ασίστ) ο οποίος κυνηγούσε τον Κιθ Λάνγκφορντ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Συνολικά ο Ολυμπιακός είχε 20/36 δίποντα και 14/25 τρίποντα.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν είχε και αυτή τις δικές της απουσίες με τους βασικούς Κολόμ και Πονγκρασόφ, και πλέον με ρεκόρ 7-14 δύσκολα θα προβάλει αξιώσεις για πρόκριση. Πρώτος της σκόρερ ήταν όπως αναμενόταν ο Κιθ Λάνγκφορντ (25 π., 6/15 διπ. 3/8 τριπ., 7 ασίστ), με τον Πάβελ Αντίποφ να προσθέτει 19 πόντους (4/5 τριπ.). Ο Κώστας Καϊμακόγλου χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ (πάνω στον Πρίντεζη) και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 πόντους (4 ριμπ.).

Το παιχνίδι

Την δόξα του Στεφ Κάρι και της παρέας του φαίνεται να ζήλεψαν οι παίκτες του Ολυμπιακού στην παρουσία του στο πρώτο ημίχρονο του Καζάν, και με ένα ονειρικό «βομβαρδισμό» έξω από τα 6.75 έβαλαν σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Έτσι, μετά το αρχικό 8-10 στο οποίο μείωσε η Ούνικς, ήρθε η «ερυθρόλευκη» καταιγίδα, η οποία με 7/10 τρίποντα έτρεξε ένα επιμέρους σερί 5-23, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 13-33, έχοντας μέσα στην περίοδο 5/5 συνεχόμενα τρίποντα (3 είχε ο Μάντζαρης) ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Μιλουτίνοφ και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προχώρησε σε αλλαγές, αλλά και όσοι μπήκαν συνέχισαν το «γαϊτανάκι» έξω από την γραμμή των τριών πόντων, ενώ και εντός της ρακέτας τα ποσοστά ήταν και αυτά σε υψηλό βαθμό. Έτσι με 9/12 δίποντα και 9/12 τρίποντα ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +27 (16-43) στο 13’, δείχνοντας ασταμάτητος. Στα 4’38’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε το πρώτο του καλάθι ο Λάνγκφροντ (ολοκλήρωσε με 8 π. το ημίχρονο), με τους Ρώσους να βρίσκουν ισορροπία και να μειώνουν ως το -17 (36-53) με προσπάθεια του φιλότιμου Παραχούσκι (10 π.). Ωστόσο στο κλείσιμο του ημιχρόνου ο Γκριν θύμισε στους γηπεδούχους το πως είναι να σκοράρεις σε ένα ακόμα τρίποντο, κλείνοντας το ημίχρονο στο 36-56 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε 11/16 δίποντα, 10/15 τρίποντα και 20 έναντι 9 ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Ο Γκριν συνέχισε να είναι «καυτός» και χάρη στους δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός διατηρούσε άνετο προβάδισμα, όπου με 7 συνεχόμενους πόντους του Αμερικάνου γκαρντ η διαφορά παρέμεινε στο +20 (43-63). Από εκεί και πέρα ήταν και η σειρά τον Λάνγκφορντ να αρχίσει την δική του παραγωγική διαδικασία στην επίθεση, και έτσι με ένα επιμέρους σερί 8-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 51-65 στο 27’, χτυπώντας καμπανάκια στα αυτιά του Σφαιρόπουλου. Σε εκείνο το σημείο μίλησε και πάλι ο Γκριν, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 54-69, και τον Αμερικάνο να έχει τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους, με τον Λάνγκφορντ στο 34’ να μειώνει με τρίποντο στο -8 (61-69), σημείο που ανέλαβε δράση ο Πρίντεζης. Αρχικά με το πρώτο καλάθι των «ερυθρόλευκων» στην 4η περίοδο (6’11’’) η διαφορά έπιασε και πάλι διψήφιο νούμερο (61-71), με τον διεθνή πάουερ φόργουορντ με 8 συνεχόμενους πόντους να ανεβάζει την διαφορά και στο +19 (68-87), με το σκορ να κλείνει με μακρινό τρίποντο ο Αγραβάνης, για το τελικό 75-90.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90

Ούνικς (Πασούτιν): Τζόνσον 2, Αντίποφ 19 (4/5 τριπ.), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3/8 τριπ,, 7 ασίστ), Στολ 3 (1), Παραχούσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 25 (3/5 τριπ.), Μπίρτς 4 (6 ριμπ.), Παπαπέτρου, Ουέιτερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Πρίντεζης 20 (3/4 τριπ.), Παπανικολάου 10 (2/5 τριπ.), Μάντζαρης 9 (3/5 τριπ.), Αθηναίου.