Επιβίωσε η Μπεσίκτας σε επεισοδιακό ντέρμπι

Η Γαλατασαράι παραλίγο να πετύχει ανατροπή αντίστοιχη εκείνης στο ΣΕΦ την Παρασκευή (17/03), αλλά έχασε με 90-84 από την Μπεσίκτας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 56-39 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά στο συγκεκριμένο σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του συγκροτήματος του Εργκίν Αταμάν, που βρέθηκε στο -3 κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, πριν υποκύψει. Μάλιστα υβριστικά συνθήματα κατά του προπονητή των φιλοξενούμενων προκάλεσαν την προσωρινή διακοπή του ντέρμπι, ενάμιση λεπτό πριν από το πέρας του σαραντάλεπτου.

Κόντρα στον Ολυμπιακό η Γαλατά ολοκλήρωσε ανατροπή υπό αντίστοιχες αγωνιστικές συνθήκες, για να πάρει τη νίκη στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Στην προκειμένη, όμως, η Μπεσίκτας ανέβηκε στο 17-5 ρίχνοντας τον έτερο σύλλογο της Κωνσταντινούπολης στο 12-10. Ξεχώρισε στο τελευταίο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος ο Ερλ Κλαρκ σημειώνοντας είκοσι τέσσερις πόντους.