Επιστροφή στις νίκες η Μακάμπι Τελ Αβίβ (vids)

Μετά από ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί… δάφνες ποιότητας, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Ούνικς Καζάν με , προσπερνώντας την ρωσική ομάδα στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς το προβάδισμα αιφνιδιάζοντας την Ούνικς. Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Σμιθ, προηγήθηκαν με 16-6 στο 7ο λεπτό, με την ρωσική ομάδα να μειώνει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 16-9. Στην δεύτερη περίοδο και παρά την πίεση της Ούνικς, η ομάδα του «λαού» παρέμενε μπροστά στο σκορ. Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-19 αλλά με τον Οχαγιόν να δίνει λύσεις στην επίθεση, η Μακάμπι στο ημίχρονο προηγούνταν με 33-24.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Μακάμπι να παραμένει στην θέση του οδηγού. Η Ούνικς μείωσε προσωρινά σε 38-31 αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν άμεσα τον έλεγχο και στο 30’ προηγούνταν με 45-38. Στην τελευταία περίοδο το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Με τις δύο ομάδες να μην προσφέρουν ιδιαίτερο θέαμα, η Μακάμπι παρέμενε μπροστά στο σκορ, με την Ούνικς να παραμένει ωστόσο σε επαφή. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα, με την Μακάμπι να παίρνει τελικά τη νίκη με 60-52.

Δεκάλεπτα: 16-9, 33-24, 45-38, 60-52

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπαγκάτσκις): Γκάουντλοκ 17, Ραντ 7, Σίλεϊ, Σμιθ 9 (1), Μέκελ 6, Πνίνι, Οχαγιόν 10 (2), Ουίμς 3 (1), Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 6.

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 13 (3), Αντίποβ, Κλάρκ 6, Λάνγκφορντ 12 (1), Στολ 1, Κλιμένκο 2, Μπάνιτς 5, Πανίν 5 (1), Καϊμακόγλου 2, Ουίλιαμς 6.