Kαρδίτσα-Απόλλων Π. 95-67: Σαν σε προπόνηση

Το 20-0 στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έβαλε τις βάσεις νίκης της Καρδίτσας , που κατάφερε και πανηγύρισε μια εύκολη νίκη με σκορ 95-67. Οι Θεσσαλοί φτάσανε έτσι στις 9 νίκες στο πρωτάθλημα , ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 4-22.

Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως καταγιστικοί στην επίθεση και τρομεροί αμυντικά , έκαναν ένα 20-0 κυρίως με τα τρίποντα του Μακ και του ΜακΚάλουμ και την κυριαρχία του Γιουκάναν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με σκορ 30-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι Θεσσαλοί δεν έκοψαν το ρυθμό τους στην επίθεση. Ο Δίπλαρος σέρβιρε , Σίμπερτ και Γιάνκοβιτς έβαζαν με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε double score (48-24,16:00), με τον Γιουκάναν και τον ΜακΚάλουμ να συνεχίζουν από κει που το άφησαν και να ανεβάζουν την διαφορά στους 28 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (59-31).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έφτασαν να αυξήσουν την διαφορά ακόμα μέχρι και τους 39 πόντους (90-51,34:00) , με τους Πατρινούς να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν , να μην τους βγάινει κάτι επιθετικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά στα τελευταία λεπτά και να διαμορφώσουν το τελικό 95-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67

On fire: Ο Γιάνκοβιτς με 22 πόντους και 7 ριμπαόυντ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς νικητών ο Μακ με 23 πόντους και ο ΜακΚάλουμ με 16, ενώ για τους Πατρινούς ο Όσμπορν είχε 21 πόντους και ο Μπράουν με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +39 (90-51,34:00)