AEK-ΠΑΟΚ 99-91: Κίτρινος βομβαρδισμός με πρώτο βιολί τον Κουζμίνσκας και.. 7η θέση

Με τον Κουζμίνσκας να σταματάει στους 31 πόντους η ΑΕΚ επικράτησε στο ντέρμπι των δικεφάλων καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 99-91. Οι κιτρινόμαυροι είχαν 18 εύστοχα τρίποντα και με την νίκη τους αυτή κλείδωσαν την 7η θέση ενόψει Play-Offs και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Kαταπληκτικό σε θέμα παραγωγικότητας ήταν το παιχνίδι στις αρχές όπως μαρτυρά το 29-28 επιμέρους της πρώτης περιόδου. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τα συνεχόμενα τρίποντα του Ραντλ και του ΜακΡέι πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5). Μια αδράνεια της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, την εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και με ένα δικό του 11-2 με τον Μίχαλακ και τον Πόρτερ προσπέρασε στο ματς διαμορφώνοντας το 25-28, με τον εύστοχο τρίποντο και φάουλ του Καράμπελα από το κέντρο του γηπέδου να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Ένωση στο τέλος της περιόδου (29-28). Στο δεύτερο δεκάλεπτο,ένα 11-1 της ΑΕΚ , της έδωσε προβάδισμα επτά πόντων (40-33,25:00), με τα συνεχόμενα τρίποντα του Μίχαλακ ακι την κυριαρχία του Άλστον και του Πόρτερ στο ζωγραφιστό είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να μειώσουν σε 48-47 , με την εύστοχη βολή του Χατζηδάκη να διαμορφώνει το 49-47 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη,οι δυο ομάδες πηγαίνανε δίπλα δίπλα στο σκορ , με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν. Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της περιόδου έκανε ένα 10-2 με τον Νετζήπογλου και τον Καράμπελα και έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας 10 πόντους μπροστά (78-68). Η ΑΕΚ στην συνέχεια του παιχνιδιού διατήρησε το προβάδισμά της , με τα τρίποντα του Κουζμνίσκας , ενώ από την άλλη ο Πόρτερ πάλευε μόνος του για να αναστρέψει το σκορ. Έτσι η Ένωση πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που κλείδωσε και όλας την 7η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-47, 78-68, 99-91

On fire: Ο Κουζμίνσκας με 31 πόντους με 6 τρίποντα και 11 ριμπάουντ ήταν ο πολυτιμότερος της ΑΕΚ.

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Ένωσης ο Ραντλ με 22 πόντους με 5 τρίποντα ,ενώ Νετζήπογλου και Καράμπελας σταμάτησαν στους 10 έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ ήταν τρομερός με 28 πόντους και 7 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Φρίντικσον με 18 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 της ΑΕΚ (78-68,30:00)

Οι διατητές:Τσιμπούρης, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης