Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 77-71: Πράσινο το ντέρμπι, πράσινη και η πρώτη θέση

Σε ένα ντέρμπι που… έσπαγε καρδιές, ο Παναθηναϊκός είδε τον Ολυμπιακό να επιστρέφει από το -17 (34-17), όμως οι «ερυθρόλευκοι»… πλήρωσαν τα λάθη τους , ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά, αλλά και πέντε κρίσιμους πόντους του Σλούκα στο 72-71, με τους «πράσινους» να φτάνουν στην νίκη με 77-71, που ουσιαστικά τους εξασφαλίζει την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, ενόψει Play Offs.

Με καλάθι του Γουόκαπ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Μουστάφα Φαλ, ξεκίνησε το ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 5-0- για το 5-2, με τον Πίτερς με τέσσερις δικούς του πόντους να πετυχαίνει το 5-6. Το πρώτο τρίποντο του Κάνααν στο παιχνίδι έφερε το 9-11, όμως ο Χουάντσο, που έχει ξεκινήσει εξαιρετικά το παιχνίδι, ισοφάρισε άμεσα. Το πρώτο καλάθι του Ναν έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 15-11, με τους «πράσινους» να τρέχουν ένα 6-0. Ο Κάνααν με τρίποντο για το 15-14, έσπασε το πράσινο σερί, με τον Ολυμπιακό να περνά και πάλι μπροστά με τον Παπανικολάου (15-16). Ένα νέο 5-0 από πλευράς Παναθηναϊκού έφερε το 20-16, με το τρίποντο του Γκριγκόνις στο τέλος του δεκαλέπτου, να ανεβάζει το σερί στο 8-0 και το σκορ στο 23-16.

Με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μήτογλου, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει για πρώτη φορά στο +10 (26-16). Τα συνεχόμενα «ερυθρόλευκα» λάθη έφεραν ακόμα ένα καλάθι, δια χειρός Ναν, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 28-16 και να τρέχει ένα 13-0 από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Πίτερς με 1/2 βολές για το 28-17, έσπασε το σερί των γηπεδούχων, όμως ο Ναν είχε βρει ρυθμό και με ένα νέο εντυπωσιακό καλάθι πέτυχε το 30-17. Το κάρφωμα του Λεσόρ στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (32-17), με τον Μπαρτζώκα να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ, βλέποντας την διαφορά να ξεφεύγει. Ο Ναν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για το double score (34-17), η νευρικότητα των Πειραιωτών φάνηκε και από την αστοχία στις βολές, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει σε απόσταση ασφαλείας (36-20). ΜακΚίσικ και Γκος μείωσαν σε 36-24, με τον Μήτρου – Λονγκ να ανεβάζει το σερί της ομάδας του στο 6-0, μειώνοντας την διαφορά στους 10 (36-26). Ο Λεσόρ έβαλε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού, όμως Φαλ και Κάνααν με ένα 5-0 μείωσαν σε 38-31, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 38-33, τους «ερυθρόλευκους», όμως, χάρη σε ένα 13-2, να επιστρέφει από το -16 του 36-20.

Με καλάθι του Παπαπέτρου για το 40-33 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα του ΟΑΚΑ. Ο Κάνααν με γκολ – φάουλ μείωσε σε 42-36, όμως το τρίποντο του Χουάντσο ανέβασε και πάλι την διαφορά στους εννιά πόντους (45-36). Ο Πίτερςμ με τέσσερις σερί πόντους, μείωσε εκ νέου σε 47-43, ενώ το τρίποντο του Κάνααν έφερε το ματς στον πόντο (47-46), με τον Αταμάν να καλεί σε τάιμ άουτ. Μάλιστα, το floater του Φαλ για το 47-48, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά μετά από πολύ ώρα. Η εξαιρετική προσπάθεια του Χουάντσο, που ξεκίνησε με κλέψιμο και ολοκληρώθηκε με γκολ – φάουλ, έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά με 53-50. Το τρίποντο του Γκος έφερε και πάλι το ματς στην ισοπαλία (53-53), όμως ο Λεσόρ με τέσσερις προσωπικούς πόντους πέτυχε το 57-53, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 59-55.

Με καλάθι του Γκος για το 59-57 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του ντέρμπι. Ο Λεσόρ με 2/2 βολές κράτησε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 61-59, ενώ το τρίποντο του Ναν γράφει το 65-61. Ένα μεγάλο τρίποντο του Μήτογλου, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (68-63), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 5-0 με τους Γκος και Λαρεντζάκη για το 68-68. Δύο βολές του Γκριγκόνις και ένα λέι απ του Ναν, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +4 (72-68), όμως Φαλ και ΜακΚίσικ έφεραν και πάλι το ματς στον πόντο (72-71). Ερνανγκόμεθ και Γουόκαπ έκαναν airball (!), με τον Σλούκα να βάζει τεράστιο τρίποντο για το 75-71. Ο Γκος αστόχησε σε λέι απ, με τον Σλούκα με 2/2 βολές να… τελειώνει το ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

Οn fire: Ο Ναν με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού

Ξεχώρισαν: Μήτογλου και Λεσόρ είχαν 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Σλούκας τελείωσε το ματς με 10 πόντους, τους πέντε στο φινάλε και επτά ασίστ. Για τον Ολυμπιακό, 18 πόντους είχε ο εξαιρετικός Γκος, 15 ο Κάνααν, ενώ ο Φαλ είχε 10 πόντους, εννιά ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Παναθηναϊκό (34-17) στο 14΄.

Διαιτητές:  Πιτσίλκας, Τσιμπούρης, Μαγκλόγιαννης