Παναθηναϊκός-Άρης 70-73: Αυτοκράτορας στο ΟΑΚΑ με καταιγιστικό Τολιόπουλο

Ο καταπληκτικός Άρης "έσπασε"  το  αήττητο του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τους πρασίνους με σκορ 73-70, με τον Βασίλη Τολίοπουλο να "μιλάει" στα κρίσιμα με τα συνεχόμενα τρίποντα του. Οι πράσινοι έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα αλλά παραμένουν στην κορυφήμε ρεκόρ 16-1 , ενώ ο Άρης μετρά 10-7 στην Basket League.

Eξαιρετικά μπήκαν στο παιχνίδι οι Θεσσαλονικείς που περιόρισαν την κυκλοφορία μπάλας στους πράσινους , έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και τους χτύπησαν μέσα στο ζωγραφιστό με τον Σανόγκο και τον Ντε Σόουζα αυξάνοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (6-17).Οι πράσινοι μείωσαν σε 10-19 , όμως τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Σταρκ έκαναν και πάλι την τιμή διψήφια για το τέλος του δεκαλέπτου (10-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς με τα τρίποντα του Χάρελ και του Μπλούμπεργκ κράτησαν το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές (21-38). O Παναθηναϊκός έπαιξε άμυνα , εκμεταλλεύτηκε το γρήγορο τέμπο του παιχνιδιού και έτρεξε ένα 13-1 με τον Μήτογλου και τον Γκραντ ,ρίχνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους 34-39 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , o Παναθηναϊκός με τον Γκραντ και τον Μήτογλου και το τρίποντο του Γκριγκόνις γύρισε το παιχνίδι στο 42-39 , βελτίωσε την άμυνα του , έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και κράτησε την διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου 57-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , Σταρκ και Κατσίβελης έκαναν ένα 7-0 και ο Άρης γύρισε το παιχνίδι στο 57-58. Οι πράσινοι με δικό τους 5-0 γύρησαν το παιχνίδι σε 62-58 και σε αυτό το σημείο ανέλαβε ο Τολιόπουλος. Ο παίκτης του Άρη με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του και οι βολές του Ντε Σόουζα είχαν ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να γυρήσουν το παιχνίδι και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ (62-71). Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν στα τελευταία λεπτά την επιθετική αδράνεια των κίτρινων και κάποια λάθη τους και μείωσαν το σκορ σε 70-73. Ο Παναθηναϊκός έξι δευτερόλεπτα , πριν από το τέλος είχε την επαναφορά , με την μπάλα να πηγαίνει στο Γκριγκόνις και να αστοχεί στο σουτ , όμως το ριμπάουντ το μάζεψε ο Μήτογλου που πάσαρε στον ελεύθερο Καλαιτζάκη που με την σειρά του αστόχησε και αυτός , με τον Άρη να πανηγυρίζει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 73-70

Tα δεκάλεπτα:10-25,34-39,57-51,70-73

On fire: Ο Τολιόπουλος με 12 πόντους ήταν καταλυτικ΄ος αφού έβαλε τα τρία τρίποντα στο τέλος

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Παναθηναϊκού από 11 πόντους είχαν οι Γκραντ και Γκριγκόνις έκαστος, ενώ από πλευρά Άρη ο Σταρκ είχε 14 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά : Το +19 του Άρη (10-29 , 11:00)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Θεονάς, Τεφτίκης