LKL: Άνετη η Ζαλγκίρις, με ανατροπή η Πιένο (vids)

Η Ζαλγκίρις και η Πιένο Ζβάιγκζντες νίκησαν τις Αλιτάους Ντζουκίγια και Σιαουλάι αντίστοιχα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Ζαλγκίρις-Αλιτάους Ντζουκίγια:  95-62

Οι "πράσινοι" ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ήταν μπροστά με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-28). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Ζαλγκίρις νίκησε την  Αλιτάους Ντζουκίγια με 95-62.

Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Χέις και Λοβέρν με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Αλιτάους διακρίθηκαν οι Γιομάντας και Γουτσίκας με 18 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 17-25, 28-52, 41-74, 62-95

Σιαουλάι-Πιένο Ζβάιγκζντες: 80-81

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο πρώτο δεκάλεπτο (21-21), με την Σιαουλάι να περνάει μπροστά στο ημίχρονο (38-32). Αν και η ομάδα από τον Βορρά της Λιθουανίας είχε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (62-56), η Πιένο Ζβάιγκζντες με ένα επί μέρους 25-18 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε και πήρε την νίκη με 81-80.

Από την Σιαουλάι ξεχώρισαν οι Φρίντρικσον  και Άντερσον με 19  και 17 πόντους, ενώ από την Πιένο Ζβάιγκζντες διακρίθηκαν οι Μάγιγκατ και Σίκσνιους με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 21-21, 38-32, 62-56, 80-81